Helle, Helle - Hus og hjem

Bog der analyseres: 

"Hus og hjem" af Helle Helle

Bogens forside

Anne og Anders har købt hus i Annes barndomsby på Falster - Hun flytter i forvejen og søger famlende fodfæste blandt gamle veninder, nytilflyttere og barndommens skygger

Udgivet: 
1999
Forlag: 
Samleren
Sidetal: 
210
Lån bogen - Køb bogen

Hus og hjem kan på overfladen virke glat og uden nogen form for spændingskurve. Men som altid hos Helle Heller er der dybe furer i overfladen.

Helle Helle debuterede i 1993 med punktromanen Eksempel på liv, og fik sit store gennembrud med novellesamlingen Rester (1996). Hendes værker handler ofte om halvfemserkvinder set i lyset af fremmedfølelse og stagnerede parforhold, og er alle kendetegnet ved en markant stilistisk knaphed, der med rette er blevet benævnt som ’minimalisme’ – en af 1990’ernes markante litterære strømninger.

Såvel den stramme form som det genkommende tema gør sig gældende i romanen Hus og hjem (1999). Her rejser hovedpersonen Anne tilbage til sin barndomsby, en lille syddansk provinsby, for at indrette det hus som hun sammen med sin mand Anders har købt i forbindelse med hans jobskifte. Da Anders endnu har en måned tilbage på sit arbejde i København, flytter Anne i forvejen, og idéen er, at hun skal bruge tiden på at få pakket ud og sat på plads, før Anders flytter ind. Men udpakningen går trægt - Anne har svært ved at falde til igen i landsbyen. Det genoptagne forhold til hendes gamle veninder fungerer ikke optimalt, idet Anne har været igennem større forandringer end veninderne, siden hun som 16-årig forlod byen.

I en blanding af kedsomhed, ensomhed og frustration indleder hun en flirt med naboen, som også er byens præst, men ender med at sige fra overfor ham. Lidt efter lidt bliver situationen mere stabil, og også det fortrolige forhold til veninderne reetableres. Da Anders flytter ind i huset, fungerer Anne rimeligt i det sociale rum i landsbyen, og de får sammen skabt det hjem, de forestillede sig, da de købte huset.

Hus og hjem kan man opfatte som en del af et større eksperiment fra Helles side: Nemlig at antyde det maksimale via det minimale: Såvel den ydre handling som det indre drama nedtones kraftigt og indeholder kun det absolut nødvendigste – men uden at stilen bliver triviel. I stedet forøges læserens opmærksomhed på de små ting og antydningerne, og man tvinges til at indtage en næsten meddigtende position. I den forstand kan Hus og hjem på overfladen virke glat og uden nogen form for spændingskurve. Men der er dybe furer i denne overflade, som antyder mere, end det, der bliver beskrevet.


stud.mag. Rie Petersen

 

Litteratur om bogen

Afsnit i bøger

81.55
Darsk: DAnsk litteratur i halvfemserne, noRSK nittitallslitteratur / redaktion: Astrid Fosvold, Ulrik Lehrmann. - Center for Nordiske Studier, 1999. - (Synsvinkler. Særnummer ; 1999).
(heri s. 154-157: Helle, Helle: Hus og hjem).
Analyserende anmeldelse af Hus og hjem.

81.64
Danske digtere i det 20. århundrede. – 4. udgave / redigeret af Anne-Marie Mai. – Gad, 2000-
(i bind 3, s. 502-503: Per Krogh Hansen: At gøre hus med sit hjem).

99.381
Dansk forfatterleksikon / redigeret af John Chr. Jørgensen; under medvirken af Thomas Bredsdorff. – Rosinante, 2001.
(i Værker, s. 143-144: Annemette Hjelsted: Hus og Hjem).

Artikler i tidsskrifter

Ibid / Institut for Nordisk Sprog Og litteratur, Aarhus universitet
(heri 2001, nr. 3, s. 51-71: Katrine Werngreen: Mellem vilkår og idealer: kønskultur i Helle Helles tekster).
Især side 60-71: Romanen: Strukturer i kønsforholdene.

Artikler i aviser

Jyllands-posten
(heri 26/3 1999: Morten Frich: Et forsinket brev med lykke).
Interview i anledning af romanen Hus og Hjem.

Politiken
(heri 26/3 1999: Carsten Andersen: På randen af katastrofen).
Interview i anledning af romanen Hus og Hjem.

Weekendavisen
(heri 9/4 1999: Nikolaj M. Lassen: Som en samtale i bussen).
Interview i anledning af romanen Hus og hjem.

Anmeldelser i tidsskrifter

81.1705
Litteraturmagasinet Standart
(heri 1999, nr. 2, s. 12: Jan Bruun Jensen: Helle Helle viser kun det halve og gør dermed det hele usædvanligt påtrængende).

Anmeldelser i aviser

26/3 1999 Lars Handesten i Berlingske tidende.
26/3 1999 John Christian Jørgensen i Ekstra Bladet.
26/3 1999 Erik Skyum-Nielsen i Information
26/3 1999 Jon Helt Haarder i Jyllands-posten.
26/3 1999 May Schack i Politiken.
26/3 1999 Lars Bukdahl i Weekendavisen.
7/4 1999 Leon Jaurnow i Kristeligt dagblad.

Links

Artikel på Litteratursiden
Marie Louise Büchert: Virkelighedens genkomst: Helle Helles ”Hus og hjem”


Generelt om forfatteren

Afsnit i bøger

70.15
En tradition af opbrud : avantgardernes tradition og politik / redigeret af Tania Ørum, Marianne Ping Huang og Charlotte Engberg ; med bidrag af Hubert van den Berg m. fl. - Spring, 2005.
(heri s. 275-283: Charlotte Engberg: Hverdagen kort fortalt: realismens genkomst i Helle Helles kortprosa).
Universitetsniveau.

70.15
Virkelighedshunger : nyrealismen i visuel optik : antologi / redigeret af Britta Timm Knudsen og Bodil Marie Thomsen. - Tiderne Skifter, 2002.
(heri s. 221-228: Britta Timm Knudsen: Teksten på overfladen: Interview med Helle Helle).
(heri s. 242-247: Britta Timm Knudsen: Realisme på overfladen).

81.5
Nordisk litteratur og mentalitet : foredrag fra den 22. studiekongres i International Association for Scandinavian Studies (IASS) arrangeret af Føroyamálsdeild, Fróðskaparsetur Føroya, Færøernes Universitet 3.-9. august 1998 / red. af Malan Marnersdóttir og Jens Cramer. - Føroya Fróðskaparfelag, 2000.
(heri s. 188-201: Anker Gemzøe: Et ikke-mødes kronotop : tid og rum i Helle Helles "Fasaner" (1996).
En analyse med udgangspunkt i Michail Bachtins kronotop-begreb af Helle Helles Raymond Carver-inspirerede kortprosafortælling fra samlingen Rester.
1. udgave af artiklen findes i: 80.5 Edda: Nordisk tidsskrift for litteraturforskning. - 1998, nr. 4, s. 357-368

81.6
Litteraturens stemmer: Gads danske forfatterleksikon / redigeret af Benedicte Kieler og Klaus P. Mortensen. – Gad.
(i 1. udg., 2000, s. 211: Anne-Marie Mai: Helle Helle; i 2. udg., 2003, s. 144-145: Anne-Marie Mai: Helle Helle).

81.64
Danske digtere i det 20. århundrede. – 4. udgave / redigeret af Anne-Marie Mai. – Gad, 2000-2002.
(i bind 3, s. 499-503: Per Krogh Hansen: Helle Helle).

81.65
Erik Skyum-Nielsen: Engle i sneen: lyrik og prosa i 90erne. – Gyldendal, 1999.
(heri s. 197-206: Måden hvorpå ingenting sker: Helle Helle og novellen).

81.66
Andersen, Carsten: Forfattere i forhør. - Politikens Forlag, 2006.
Tidligere offentliggjort i: Politiken., maj-juni 2005.
(heri s. 35-45: Helle Helle: alt det munden ikke siger).

81.66
Bukdahl, Lars Generationsmaskinen : dansk litteratur som yngst 1990-2004. -  Borgen, 2004.
(heri s. 100-102, s. 133-134 og  s. 455-459  om Helle Helle).

99.381
Dansk forfatterleksikon / redigeret af John Chr. Jørgensen; under medvirken af Thomas Bredsdorff. – Rosinante, 2001.
(i Biografier, s. 176-177: Annemette Hjelsted: Helle Helle).

Artikler i tidsskrifter

37.1489605
Dansk noter. – Dansklærerforeningen.
(heri 1999, nr. 2, s. 22-25: Helle Helle: Noter).

37.1489605
Dansk noter. - Dansklærerforeningen.
(heri 2004, nr. 1, s.12-14: Klaus Rifbjerg: Måske er længsel et bedre ord).
Om Helle Helles forfatterskab.

80
Ibid / Institut for Nordisk Sprog Og litteratur, Aarhus universitet.
(heri 2001, nr. 3, s. 51-71: Katrine Werngreen: Mellem vilkår og idealer: kønskultur i Helle Helles tekster).

81.17
Litteraturmagasinet Standart.
(heri 1998, nr. 2, s. 18-19: Jan Bruun Jensen: I virkelighedens tyste billede).
Interview med Helle Helle og Simon Fruelund.

81.6505
Spring : tidsskrift for moderne dansk litteratur.
(heri 2003, nr. 20, s. 156-175: Erik Svendsen: Forestillinger om en ukompliceret tekst).
Om minimalismen som kunstform  og analyse af Forestillingen om et ukompliceret liv med en mand.
(heri 2003, nr. 20, s. 176-190: Lisbeth Christensen: Man inviteres pænt indenfor: Et dobbeltinterview med Helle Helle).

Artikler i aviser

Information
(heri 15/1 1998: Karen Syberg: Jeg prøver hvor lidt der skal til. – (De næstyngste).
Interview.

Ekstrabladet
(heri 18/9 1999: Christina Hammer: Stilheden er stærkest).

Jyllands-posten
(heri 22/4 2000: Marianne Juhl: Samtalens sorte huller).

Kristeligt dagblad
(heri 25/1 2003: Rikke Rottensten: Den iagttagende forfatter).
Interview. Forfatteren om sin skriveproces og sin måde at komprimere det helt almindelige liv på.

Links

Dansk litteraturhistorisk bibliografi
En oversigt over analyser og fortolkninger af forfatterskabet.

Litteratursidens forfatternet
Biografi, bibliografi, forfatterens yndlingslæsning, lydfiler mv. om danske nulevende skønlitterære forfattere, udarbejdet af folkebiblioteker i samarbejde med forfatterne.

Forfatterweb
Dansk bibliotekscenters forfatterportræt. Kræver abonnement, men kan benyttes gratis på de fleste folkebiblioteker.

Danish Literature
Hjemmeside udgivet af Kunststyrelsens Litteraturcenter. Indeholder bl.a. forfatterportrætter med introduktion til forfatterskab, biografi, bibliografi, tekstuddrag, anmelderklip og oplysninger om hvilke sprog, forfatteren er oversat til. Findes også på engelsk.

Minimalisme og maksimalisme: samtale mellem Helle Helle og Per Krogh Hansen d. 26. februar 2000 på Danskstudiet i Kolding.


Bibliotekar Joan Høeg, Vejle Bibliotek

0
Din bedømmelse: Ingen
Til top