Skæve eksistenser i litteraturen - september 2008

Der var engang, hvor byen var fuld af bumser, originaler og sjove koner og landet af 'subjekter' og landevejsriddere; hvor samfundet var mere rummeligt med plads til de anderledes -

- som så alligevel ofte var genstand for udbredt mobning.

Originalerne har ikke meget plads i vores strømlinede og rationalistiske hverdag - men historierne om dem lever videre som litterære kuriositeter.

For i litteraturen er der plads. Her myldrer de rundt i litteraturens irgange; her udfolder de deres indimellem ubegribelige liv og diverterer os med kolorit og kantet fantasi og skæve tanker, så vi både griner og græder undervejs og forstår, hvorfor det er vigtigt, at vi har litteraturen.

I litteraturen møder vi et eldorado af sære og skæve og skøre, her kommer vi tæt på excentrikeren, oggenokken og tossen for ikke at glemme den kloge og kiksede nørd - på dem, der bare føler sig udenfor og på dem, der konfronteres med en uforstående omverden, der ikke tåler brud på normaliteten ... sørgelige og aparte skæbner, men ofte serveret med crazy humor.

Læs med på historier, der stråler af forfatter-fornøjelsen ved at ha' skabt en unik identitet, men også på historier, der handler om nederlag, sorg og magtesløshed, fortalt i den helt særegne tone, der er ideel til at give skæve og naive eksistenser stemme. Ingen tvivl - forfatternes hjerter banker for dem og det, der er anderledes, hvad anderledes så end er!

Og for os såkaldt almindelige med alt for lidt knald i låget er det godt nok velgørende med en god gang outsidersaga, hvor livets klovne mødes .... hvor normaliteten er såre uinteressant, hvor det er skævheden, der fascinerer og de gode historier, der vinder over virkeligheden.

Glæd dig til at møde Jens Blendstrup, Erlend Loe, Mikael Niemi, Maria Grønlykke og mange andre finurlige forfatterhjerner ...

Rigtig god fornøjelse!

Birgitte Tindbæk

 

Sære eksistenser - om Erlend Loe: Naiv super

artikel

Oprettet: man, 01/09/2008 - 11:06
Af bibliotekar, DB Helle Laursen

Det vilde vesten i Over Dråby. Om Dy Plambeck

artikel

Oprettet: man, 01/09/2008 - 11:06
Af litteraturstuderende Astrid Rode

Materiens galskab. Om Bruno Schulz: Kanelbutikkerne

artikel

Oprettet: man, 01/09/2008 - 11:06
Af litteraturstuderende Henrik Torjusen

Om Franz Grillparzer: Den fattige spillemand

artikel

Oprettet: man, 01/09/2008 - 11:06
Af litteraturstuderende Anne Munk

Janet Frames Er-landet

artikel

Oprettet: man, 01/09/2008 - 11:06
Af litteraturstuderende Tine Jørgensen

Pludselig flæben

artikel

Oprettet: man, 01/09/2008 - 11:06
Af litteraturstuderende Laila Heskjær

Dostojevskijs Idioten

artikel

Oprettet: man, 01/09/2008 - 11:06
Af bibliotekar Lise Lotte Larsen

Om Dorés bibel af Torgny Lindgren

artikel

Oprettet: man, 03/03/2008 - 12:06
Af litteraturstuderende Henrik Torjusen

Utz af Bruce Chatwin

Anmeldelse

Anmeldt: man, 01/09/2008 - 11:06
Lille stor roman om en mand med en passion: I Prag træffer forfatteren den excentriske Utz, som er ejer af en kostbar samling af meissnerporcelæn.

Gudernes have af Gerald Durrell

Anmeldelse

Anmeldt: man, 01/09/2008 - 11:06
Naturelskere, læs her: En perle af en erindringsroman om en skæv og elskelig familie

Ensomhedens brønd af Radclyffe Hall

Anmeldelse

Anmeldt: man, 01/09/2008 - 11:06
Rørende og sørgelig beretning om en homoseksuel kvindes skæbne i starten af det 20. århundrede.

Med bind for øjnene af Siri Hustvedt

Anmeldelse

Anmeldt: man, 01/09/2008 - 11:06
Så går den vilde identitetsjagt! Siri Hustvedts debutroman om en ung kvindes forvirrede sind og hendes rejse mod selverkendelse.

Jeg - en nørd af Dennis Jürgensen

Anmeldelse

Anmeldt: man, 01/09/2008 - 11:06
Fed, bebrillet og nørdet – Elmer er ikke den mest populære dreng i gymnasiet. Men så en dag sker der noget, der forandrer Elmers liv – på en måde han aldrig havde tænkt sig!

Hvor hjertet er af Billie Letts

Anmeldelse

Anmeldt: man, 01/09/2008 - 11:06
Tallet 7 betyder uheld for Novalee. Hun er 17 år gammel og i 7. måned, da hendes sjuft af en kæreste stikker af. Men når man er helt nede at ramme bunden, kan det kun gå fremad …

Diskret ophold af Nicholson Baker

Anmeldelse

Anmeldt: man, 02/01/2006 - 12:05
Han standser tiden, han klæder kvinder af, han onanerer og sletter alle spor – og fortæller intelligent og humoristisk om sine oplevelser.

Gud taler ud af Jens Blendstrup

Anmeldelse

Anmeldt: tir, 15/03/2005 - 08:05
"Danmark har tabt 1-3 til Sverige. Og Gud har låst Gerd Lillian inde i redskabsskuret. Det er hendes skyld."

Drivjagt af Jonas Bruun

Anmeldelse

Anmeldt: man, 10/04/2006 - 11:05
"Drivjagt" er Jonas Bruuns romandebut - og ganske enkelt en fremragende kriminalroman med et spændende og velkonstrueret plot, og dertil et effektivt persongalleri.

Fortællere fra sletten af Gianni Celati

Anmeldelse

Anmeldt: man, 04/04/2005 - 07:05
Elsker du god litteratur, elsker du eventyr og har du sans for minimalistiske, betydningsladede fortællinger à la Robert Altmans ’Short Cut

Min familie og andre dyr af Gerald Durrell

Anmeldelse

Anmeldt: ons, 02/06/2004 - 07:37
Gerald har en ægte glæde ved naturvidenskab, dyr og mennesker og blik for det humoristiske og groteske. Stilen er letflydende, og sproget en fornøjelse.

Måske er posten sulten af Einar Már Gudmundsson

Anmeldelse

Anmeldt: ons, 01/06/2005 - 07:05
Einar Már Gudmundsson viser sit Reykjavik på vrangen. I 38 små noveller morer vi os med forfatteren og bliver triste over livets absurditeter – men vi keder os aldrig!

Bare sammen af Anna Gavalda

Anmeldelse

Anmeldt: man, 18/04/2005 - 17:05
"Ja, livet var et underligt komfur … Flere år i kølerummet og så bang! Direkte op på grillen, makker!" Således konkluderer Franck efter en lykkelig dag.

Fisketyven af Maria Grønlykke

Anmeldelse

Anmeldt: man, 25/08/2003 - 07:00
"Fisketyven" præsenterer et broget univers af folk og fæ i en mindre by uden navn på Sydvestfyn - en sjov bog, som det er svært at lægge fra sig, før den sidste morsomhed er beskrevet.

En lille sang om Stella : andre historier hjemmefra af Maria Grønlykke

Anmeldelse

Anmeldt: lør, 08/01/2005 - 16:04
Fortsættelsen af "Fisketyven" følger op med flere morsomme småbegivenheder fra en idylliseret, vestfynsk landsby.

Den mystiske sag om hunden i natten af Mark Haddon

Anmeldelse

Anmeldt: man, 27/10/2003 - 08:00
Christopher er 15 år og bor alene sammen med sin far. Han lider af Aspergers Syndrom, en form for autisme der bl.a. gør, at han ikke bryder sig om, at folk rører ved ham.

Kærlighedens historie af Nicole Krauss

Anmeldelse

Anmeldt: man, 20/02/2006 - 12:05
Vemod og humor følges ad i historien om den gamle Leo Gursky, den unge Alma og om bogen "Kærlighedens historie", som Leo skrev for mange år siden.

Her åbner Honk & Holler af Billie Letts

Anmeldelse

Anmeldt: tor, 01/07/1999 - 07:00
Denne roman, som er forfatterens anden på dansk, foregår i et hul af en by i Oklahoma, USA. Omdrejningspunktet er kaffebaren Honk & Holler.

Pölsa af Torgny Lindgren

Anmeldelse

Anmeldt: man, 27/10/2003 - 08:00
"Pölsa" er en underfundig og humoristisk roman. Den er skrevet i stil og toneleje som den forrige udgivelse, novellesamlingen "I brogede blades vand", 2001.

Doppler af Erlend Loe

Anmeldelse

Anmeldt: man, 19/09/2005 - 17:05
"Vi bliver født alene, og vi dør alene. Man kan lige så godt vænne sig til det først som sidst." Igen en flot norsk roman om livets værdier.

Fakta om Finland af Erlend Loe

Anmeldelse

Anmeldt: man, 23/06/2003 - 07:00
Oppe i Oslo bor en mand som har fundet ud af hvordan han skal beskytte sin enkle tilværelse mod livets kaos: Alt bør holdes så trygt og stillestående som muligt.

NAIV. SUPER. af Erlend Loe

Anmeldelse

Anmeldt: lør, 01/01/2000 - 08:00
NAIV. SUPER er nordmanden Erlend Loes første roman på dansk, men som der står på bagflappen: "han har allerede opnået kultagtig status" i Norge med sine bøger.

Volvo lastvagnar af Erlend Loe

Anmeldelse

Anmeldt: man, 24/07/2006 - 11:06
"Fuck you I won’t do what you tell me" - ulydighed. "Altid beredt" - spejderære. To vigtige ingredienser i Erlend Loes nye morsomme roman.

I blinde af Claudio Magris

Anmeldelse

Anmeldt: man, 15/10/2007 - 11:06
"I blinde" er en roman for den krævende læser med hang til eksperimenterende litteratur.

Kafka på stranden af Haruki Murakami

Anmeldelse

Anmeldt: man, 04/06/2007 - 11:06
Murakami gør det igen! "Kafka på stranden" er en vidunderlig magisk roman om livet, kærligheden og døden.

Trækopfuglens krønike af Haruki Murakami

Anmeldelse

Anmeldt: ons, 13/02/2002 - 08:00
Toru Okada lever et stilfærdigt liv i Japan sammen med sin kone Kumiko

Manden der døde som en laks af Mikael Niemi

Anmeldelse

Anmeldt: man, 10/09/2007 - 11:06
Mikael Niemi er tilbage for fuld udblæsning i denne sprudlende roman, der både er krimi og kærlighedsroman, men også en roman om identitet og rødder.

Populærmusik fra Vittula af Mikael Niemi

Anmeldelse

Anmeldt: man, 22/07/2002 - 11:40
Højt oppe i Nordsverige tæt ved den finske grænse bor Matti. Med det barske nordsvenske landskab som baggrund fortælles om hans og vennen Niilas møde med verden.

Texas' rose af Dy Plambeck

Anmeldelse

Anmeldt: man, 21/04/2008 - 11:06
Vidunderlig, velskrevet og vemodig mustread.

Knorten fra Cork af Chet Raymo

Anmeldelse

Anmeldt: fre, 01/02/2008 - 12:06
Familiekrønike om en dværg i Irland, der kigger stjerner og fængsler og bevæger os med sine poetiske refleksioner over verdensrummet.

Rottweileren af Ruth Rendell

Anmeldelse

Anmeldt: man, 06/03/2006 - 12:05
Ingen bidske hunde, men londonere i dobbeltroller i vanlig sikker Ruth Rendell-stil. En tirrende psykologisk roman, hvor personerne ikke er, hvad de udgiver sig for.

Löwenlandet af Jokum Rohde

Anmeldelse

Anmeldt: man, 09/01/2006 - 12:05
Vanskabte fortællinger fra det mørkeste København.

Manden der gik af Alan Warner

Anmeldelse

Anmeldt: man, 07/03/2005 - 12:05
En barsk fortælling fra Skotland om nevøen, som er på jagt efter sin onkel, Manden der gik, for at få fat i 27.000 pund, onklen har stjålet.

Dagens mand: om antihelte og skæve eksistenser

bogliste

Oprettet: tor, 04/12/2008 - 15:28
Listen indeholder et samlet udvalg af nyere bøger, der omhandler mænd i alle aldre. Mænd, der har svært ved at finde sig til rette i rollen som mand.
0
Din bedømmelse: Ingen
Til top