Kend en klassiker - december 2010

Begrebet ”en klassiker” er et udtryk, der indgår i normalsproget på linje med ”en roman” og ”en novelle,” men hvem kan sætte en finger på, hvad der definerer en klassiker? Hvad det egentlig er den gør, hvorfor den gør det og ikke mindst hvordan?

Man kan ty til den nemme udvej; printe en liste med titler ud, holde den frem for sig og sige ”Dette er klassikere, fordi de er klassikere!” Men man kan også grave et spadestik dybere og spørge sig selv, hvorfor de er blevet klassikere. Hvordan de har formået at bygge bro over dybe generationskløfter og foretage vilde kulturspring.

Etymologien er altid god at tage afsæt i, og Nudansk ordbog slår klippefast fast, at en klassiker er ”Et kunstværk som har en varig værdi” og ”En ting af ældre oprindelse som stadig er populær”. Et klassisk værk kan altså siges at være tidløst i ordets fornemste forstand. Det har ikke blot holdt bogsæsonen ud, men har overlevet århundreder, ja i nogle tilfælde årtusinder.

Man må altså formode, at klassikeren har nogle almene kvaliteter, der taler til mennesker på tværs af historiens gang. Det må ramme helt ned i nerven af det at være menneske og tage et fast greb om roden af noget, der har varig værdi. Judy Gammelgaard har polemisk udtalt at ”En klassiker er noget, der vedbliver med at være moderne”.

Betoningen af det moderne, som ophævelsen af det forældede, er interessant i den forstand at jeg mener, det er et gennemgående træk ved mange klassiske værker, at deres hovedpersoner er ultramoderne. Hamlet er indbegrebet af en rastløs, men følsom, moderne mand, der hverken ved hvad han vil eller ikke vil, og så ender med at gøre noget helt tredje. På samme måde tegner Tolstojs ”Anna Karenina” et knivskarpt portræt af en samtidskvinde, der suser splittet rundt mellem ønsket om et liv i vild passion og den familiære tryghed.

Og nu vi er så godt i gang: Hamsuns ”Sult” er så frisk og sprød, at man bliver i tvivl om siderne overhovedet er tørre fra trykken. Det kan heller ikke være tilfældigt, at de gamle græske dramaer stadig opføres her 2500 år efter, de er skrevet. Men alle værker er også påvirket af den tid, de er skrevet i. De er forankret i en epoke. De kan være nok så gode, men hvad er det, der gør, at nogle ting står tilbage, mens andre forsvinder med den generation, der har fostret dem?

Asger Schack udtaler et sted, at Bob Dylans tekster bliver ved med at tale til folk, fordi han har formået at lave et så skalpelskarpt snit ned i tidsånden, at den blev ophævet. Men hvorfor gør nogle bøger det fremfor andre? Litteraturprofessor Pil Dahlerup siger, at litteratur kan defineres som "eksistentielle problemstillinger udtrykt i et fiktivt univers udarbejdet i et kunstnerisk sprog”. Alle disse tre komponenter skal altså være til stede, mener hun, for at noget kan kaldes litteratur, og jo højere potens de er i, jo bedre litteratur er det.

Kan man overveje om disse tre elementer er i særlig høj grad til stede i de værker, vi kalder klassikere? Der er meget, der taler herfor, men som det er tilfældet med al stor kunst, er der også meget, man ikke kan og skal fange ind, meget der ikke lader sig kategorisere. Man kan ikke kortlægge kunstens virkemidler, der skal være en vis grad af X Factor. Et eller andet ukendt, som svæver mellem siderne, en tvetydighed, som man ikke kan gøre entydig – og er det ikke i virkeligheden det, der er selve litteraturens styrke?

Sideløbende med den kollektive klassiker-arv, vi alle deler, ligeså vigtig en plads har i mine øjne den ”individuelle klassiker”. Det værk, der enten ud-af-det-blå eller helt forventeligt har flyttet noget i dig, fået noget til at falde på plads eller kastet dig ud og hvirvlet rundt i verdensrummet.

Det værk, du læste på det helt rigtige (eller forkerte) tidspunkt i dit liv, og som har sat sig på din rygrad. Den individuelle klassiker, om den er at finde på denne klassikerliste eller ej, er mindst lige så betydningsfuld, for i sidste ende handler læsning ikke om andet end oplevelse, glæde og udvidelse. Om at blive til, men samtidig forsvinde. Om at finde dig selv i verden og verden i dig selv.

Litteraturkonsulent Signe Langtved Pallisgaard
Gentofte Bibliotekerne

Jeg troede, du var god, Mikkel – om Johannes V. Jensens Kongens Fald

artikel

Oprettet: ons, 24/11/2010 - 16:28
Kongens Fald er en roman om menneskets fald og samfundets forfald. Af litteraturstuderende Johanne Schmidt

En kvinde bliver ofret. Om Munterhedens hus af Edith Wharton

artikel

Oprettet: lør, 27/11/2010 - 13:28
Nådesløs og betagende skildring af overklassens liv i New York i slutningen af det 19. århundrede. Af litteraturstuderende Henrik Torjusen

Klassikeren: 700 år gammel nøgleroman, Dantes guddommelige komedie

artikel

Oprettet: tor, 01/02/2001 - 09:00
Af Marit Haugaard, bibliotekar, Aarhus Kommunes Biblioteker

Jammersminde - en litterær triumf

artikel

Oprettet: man, 31/07/2006 - 12:06
 Af cand. mag. Nanna Rørdam Knudsen

Ridderen på den hvide hest. Om Don Quijote

artikel

Oprettet: fre, 02/05/2008 - 12:06
Romanen var måske oprindeligt kun tænkt som en kort satire over samtidens mange ridderromaner. Af litteraturstuderende Marie Fredborg Jungersen

Klassikeren: Gösta Berlings saga

artikel

Oprettet: fre, 01/02/2002 - 09:00
Af Marit Haugaard, bibliotekar Århus Kommunes Biblioteker

Verdens bedste bog: Fjodor Dostojevskijs Brødrene Karamasov

artikel

Oprettet: lør, 01/06/2002 - 08:00
Af litteraturstuderende Martin Laurberg

Charles Dickens: Store forventninger om et liv som overklasseløg

artikel

Oprettet: fre, 01/12/2006 - 13:06
Af litteraturstuderende Martin Laurberg

Den store Gatsby af Scott Fitzgerald

artikel

Oprettet: tor, 11/05/2006 - 12:06
Af stud. mag. Marie Markvard Andersen

Svig på Sandø - Mennesket, kærligheden og naturen i Martin A. Hansens Løgneren

artikel

Oprettet: tor, 01/04/2004 - 08:00
Af litteraturstuderende Jakob Ladegaard

Ved Vejen af Herman Bang

Anmeldelse

Anmeldt: tor, 01/03/2007 - 13:06
"Ved Vejen" er en af de helt store klassikere i dansk litteratur, skrevet af melankoliens mester, Herman Bang. Det er en fortælling om de små begivenheder og den store kærlighed.

En Landsbydegns Dagbog af Steen Steensen Blicher

Anmeldelse

Anmeldt: tor, 02/12/2004 - 09:37
Læs Blicher, når han er bedst: for den gode historie, for lidenskaben, den drømmende forelskelse, troskyldigheden, ømheden, blidheden, det tragiske skæbneforløb, tungsindigheden.

Babettes Gæstebud af Karen Blixen

Anmeldelse

Anmeldt: fre, 01/06/2001 - 08:00
Historiens glimtende magi ligger i det åbne tolkningsfelt og det fællesmenneskelige, i oprøret mod konventionerne. Den afgiver livsfølelse og livsfylde til lange tider!

Det bedste fra Dekameron af Giovanni Boccaccio

Anmeldelse

Anmeldt: lør, 01/03/2003 - 12:53
Glæd dig til at stifte bekendtskab med denne vidunderlige klassiker. Du vil fryde dig over morskaben!

Fanny Hill af John Cleland

Anmeldelse

Anmeldt: lør, 01/03/2003 - 12:53
"Fanny Hill" udkom i 1749 med titlen "En glædespiges erindringer" - en erotisk eventyrhistorie, poetisk, underfundig og meget velskrevet.

Ditlevsen, Tove - Barndommens gade

analyse

Analyseret: man, 10/09/2007 - 18:06
Uden at henfalde til idylliske og forherligende billeder, skildrede Tove Ditlevsen sin egen arbejderklassebaggrund råt for usødet i sin uovertrufne klassiker Barndommens gade fra 1943.

Forbrydelse og straf af Fjodor Dostojevskij

Anmeldelse

Anmeldt: tir, 12/01/2010 - 02:00
En fantastisk, rædselsfuld idéroman og et psykologisk studie ...

Kældermennesket af Fjodor M. Dostojevskij

Anmeldelse

Anmeldt: tir, 02/11/2004 - 09:44
Fortælleren befinder sig i en dyb kælder, hvor man kun bevæger sig ned for at hente forsyninger til livets ophold.  

Middlemarch af George Eliot

Anmeldelse

Anmeldt: tir, 01/04/2003 - 11:53
Det er nærmest en tidsrejse at læse Middlemarch i nyoversættelsen: at flytte ind, at være som en flue på væggen ved morgenbordet, i damernes boudoir, i præstens studé

Madame Bovary af Gustave Flaubert

Anmeldelse

Anmeldt: tir, 12/01/2010 - 02:00
Udløbsdatoen på denne klassiker om de fatale konsekvenser af Emma Bovarys virkelighedsflugt er bestemt ikke nået endnu. Det gør den formentlig aldrig.

Sult af Knut Hamsun

Anmeldelse

Anmeldt: fre, 02/01/2004 - 09:00
’Sult’ er fra start til slut en insisterende rejse ind i et menneskes væsen, et menneske, der driver rundt i storbyen på grænsen til at blive opslugt og fortæret af dens barske leveforh

Løgneren af Martin A. Hansen

Anmeldelse

Anmeldt: søn, 01/09/2002 - 11:53
Johannes Vig fortæller i dagbogsform om sit liv og sine relationer på Sandø.

Jensen, Johannes V. - Kongens Fald

analyse

Analyseret: ons, 08/09/2010 - 09:27
Kongens fald er et indædt opgør med den danske folkesjæl og en af de mest dystre romaner i dansk litteratur, hvis forstemmende nihilistiske budskab pakkes ind i spraglet fortælleglæde.

Jensen, Thit - Den erotiske hamster

analyse

Analyseret: fre, 14/08/2009 - 17:00
Den erotiske Hamster er en harmdirrende afregning med Thit Jensens ægtemand og hendes veninde, men er på samme gang et tidsbillede - et billede på kvindens konfliktfyldte stilling.

Kirk, Hans - Fiskerne

analyse

Analyseret: ons, 29/07/2009 - 09:24
Hans Kirks klassiker er stadig aktuel med sin enestående beskrivelse af et fundamentalistisk fællesskab, hvor religiøs forpligtethed lever side om side med snæversynethed og fanatisme.

Klitgaard, Mogens - Der sidder en Mand i en Sporvogn

analyse

Analyseret: ons, 03/09/2008 - 18:06
Mogens Klitgaards socialrealistiske roman Der sidder en mand i en sporvogn er en af 30’ernes mest særegne skildringer af den lille mand, der kommer i klemme i tidens sociale krise.

Hærværk af Tom Kristensen

Anmeldelse

Anmeldt: fre, 02/01/2004 - 09:00
'Hærværk' er en rejse i menneskelig deroute; en grum, men alligevel uimodståelig og fascinerende rejse i forfaldets fodspor.

Gösta Berlings Saga af Selma Lagerlöf

Anmeldelse

Anmeldt: ons, 01/12/2010 - 02:00
Et dramatisk år omkring 1820 på herregården Ekeby - stykket sammen af sagn, minder og historier, som forfatteren fik fortalt som barn.

Buddenbrooks af Thomas Mann

Anmeldelse

Anmeldt: man, 14/10/2002 - 08:00
Da Thomas Mann havde sendt "Buddenbrooks" ud i verden i 1901 (25 år gammel), kom han ikke til at vente længe på berømmelsen.

Sangen om den røde rubin af Agnar Mykle

Anmeldelse

Anmeldt: lør, 01/03/2003 - 12:53
Verdensberømt! Berygtet! Skandalesucces! Ja – det var i 1956! I dag: Glemt? Myte? Klassiker?

Nexø, Martin Andersen - Pelle Erobreren

analyse

Analyseret: ons, 29/09/2010 - 11:40
Martin Andersen Nexøs Pelle Erobreren er et hovedværk i europæisk arbejderklasselitteratur, hvis indflydelse på samtiden var enorm.

Nexø, Martin Andersen - Ditte Menneskebarn

analyse

Analyseret: fre, 14/08/2009 - 13:39
Martin Andersen Nexøs har med Ditte Menneskebarn (1917-1921) skrevet en af dansk litteraturs mest bevægende og detaljerige skildringer af underklassens vilkår omkring år 1900.

Lykke-Per af Henrik Pontoppidan

Anmeldelse

Anmeldt: tor, 02/12/2004 - 09:37
Samtids- og udviklingsromanen over dem alle; romanen om Per, som stræber efter lykken og frigørelsen fra barndomshjemmets snævre religiøse rammer.  

På sporet af den tabte tid af Marcel Proust

Anmeldelse

Anmeldt: ons, 01/12/2010 - 02:00
Psykologisk og sprogligt mesterværk om kærligheden i alle dens mange skikkelser og om den evige jagt på de vidunderlige øjeblikke, der aldrig kommer igen.

Doktor Glas af Hjalmar Söderberg

Anmeldelse

Anmeldt: man, 13/09/2010 - 10:48
Må man slå et andet menneske ihjel, fordi han er grim, og hans kone væmmes ved hans erotiske tilnærmelser? Det er ét af de spørgsmål, som stilles i denne 105 år gamle dagbogsroman.

Sønderby, Knud - Midt i en Jazztid

analyse

Analyseret: ons, 03/09/2008 - 18:06
Anmelderne var bestyrtede, da Knud Sønderby udgav Midt i en jazztid i 1931. Men for samtidens unge ramte romanen en sanselighed, som de kunne genkende sig selv i.

Krig og fred af Lev Tolstoj

Anmeldelse

Anmeldt: tir, 02/11/2004 - 09:44
Hvis man forestiller sig Tolstojs roman Krig og Fred som fjernsyn, ville den være som en langstrakt sæbeopera hvor reklamerne er skiftet ud med historisk dokumentar med både tendens og

Aakjær, Jeppe - Rugens sange

analyse

Analyseret: ons, 04/08/2010 - 16:19
Med Rugens Sange viser Jeppe Aakjær sig som en blændende naturlyriker, der også ønsker at skildre samspillet mellem menneskets sociale forhold, arbejdet og naturen

10 europæiske klassikere

bogliste

Oprettet: søn, 27/09/2009 - 14:24
Et udvalg af Europas bedste bøger gennem tiderne - i ny dansk oversættelse.

Danske Klassikere

bogliste

Oprettet: søn, 20/12/2009 - 12:23
Listen indeholder et udvalg titler som vi selv kan lide at læse,  og som i øvrigt er mere end ca. 50 år gamle.Listen redigeres i samarbejde med kolleger fra Kolding Bibliotek.

Nyoversatte klassikere - april 2003

tema

Oprettet: tir, 01/04/2003 - 11:53
Ja, hvilken klassiker ville du ønske, du havde læst? Siger du mon Proust: "På sporet af den tabte tid" eller Joyce: "Ulysses" eller måske én af Thomas Mann, Sartre eller Camus?
5
Din bedømmelse: Ingen Gennemsnit: 5 (1 vote)

Jeg er enig i Pihl Dahlerups definition på litteratur som: "eksistentielle problemstillinger udtrykt i et fiktivt univers udarbejdet i et kunstnerisk sprog". Med stadig i tvilv om, hvad en klassiker er? 

Hvis du læser Signe Pallisgaards tekst omhyggeligt, vil du forstå, at det netop er litteraturens styrke, at den ikke kan lukkes inde i firkantede - og alt for hæmmende - definitionskasser. Alligevel kan man vel sige, at en klassiker har bevist, at den kan overleve sin generation og blive ved med at være læsværdig. Hvad der så lige er hemmeligheden, må man tolke i hvert værk ...

Hej Birgitte Tindbæk

Tak for respons i dag den 20 december på min kommentar den 1. december om hvad en klassiker er. Jeg meldte dengang ud med,at jeg var enig med Pihl Dahlerup i at litteratur er: "eksistentielle problemstillinger udtrykt i et fiktivt univers udarbejdet i et kunstnerisk sprog".

Jeg har genlæst Signe Pallisgaards tekst om begrebet klassiker. Hvad "omhyggeligt" har jeg overset?

Hej Margrethe Jeg har måske læst dig forkert? Jeg opfattede dit spørgsmål sådan, at du havde læst indledningen til temaet og var enig med Pil Dahlerup (som også citeres), men ikke ud fra Signe Pallisgaards tekst var blevet klogere på en klassiker-definition? Hilsen Birgitte

Det jeg undrede mig over - tror jeg :-) - var at oplægget om en klassiker af Signe Pallisgaard - både accepterer de forhåndenværende definitioner på "en klassiker" "...men hvem kan sætte en finger på, hvad der definerer en klassiker?" og samtidig problematiserer Pil Dahlerups definition på litteratur, som: "eksistentielle problemstillinger udtrykt i et fiktivt univers udarbejdet i et kunstnerisk sprog".

En klassiker har "varig værdi"- "vedbliver med at være moderne" - griber "tidsånden" siger Signe Pallisgaard.

Og et klassisk værk indeholder - ifølge Pil Dahlerup - "eksistentielle problemstillinger udtrykt i et fiktivt univers udarbejdet i et kunstnerisk sprog".

Men et klassisk værk må også have "en vis grad af x faktor" der "ikke lader sig kategorisere"? Jeg er i tvivl om, Signe Pallisgaard mener, at Pil Dahlerup har overset en "x-faktor" "som ikke lader sig kategorisere" i sin klassiker definition? Jeg vil være meget glad for et eksempel?

Ellers kan jeg godt li' begrebet: "individuel klassiker"- den bog, som gav mig det nødvendige skub videre...

Til top