 Velkommen til Ad libitum – så meget du lyster – ubegrænset – efter behag - Her har vi gode oplevelser, læselyst og tankevækkende debat ad libitum. Vi skal læse bøger, der ikke giver rygskader, når man slæber dem hjem fra biblioteket. Det er nemlig også en kunst at skrive gode bøger, som stadig fænger, selvom sidetallet er lille!
Lyder det som noget for dig? Så er du velkommen til at være med – uanset om du har været med i læseklubber før eller er nybegynder. Du kan læse mere om de udvalgte romaner her på siden.
Jeg hedder Malene og er voksenbibliotekar på Frederiksberg Hovedbibliotek. Jeg har altid været lidt af en læsehest (også før jeg blev bibliotekar), men de virtuelle læseklubber har været mit første personlige møde med læseklubber. I kan se mere om mig på klubbens medlemsside eller min profil på LibraryThing. |
|
|
|

|
 |
|
|
|
|
|
|
 |
|
Eventuelle pårørende af Dorthe de Neergaard Helle er hjemmehjælper i København og har haft en svær barndom med sin mor og søster. Langsomt afsløres en del af fortiden og forklaringen på, hvorfor Helle "stjæler" klienternes fortid, og hvorfor hun samler på døde fugle.
Bogen er til debat i november måned - mød forfatteren som deltager i debatten i november! Klik på titlen eller forsiden og deltag i debatten |
 |
 |
 |
|
|
|
|
|
|
 |
|
Guld af Dan Rhodes Japanske Miyuki tager hvert år på afslapningsferie i en walisisk afkrog. En dag får hun et indfald, der sætter den lille by på den anden ende.
Bogen er til debat i december måned Klik på titlen eller forsiden og deltag i debatten |
 |
 |
 |