Lars Bedsted Gommesen

Lars Bedsted Gommesen (f. 1949) har i en årrække været ansat i Kriminalpolitiet København. Han har efterforsket stort set alle former for forbrydelser. Desuden er han specialuddannet i narkopolitiet og i anliggende vedrørende organiserede bander. 

I 2000 debuterede han som forfatter med kriminalromanen Sjælens øje

I 2001 fik han sin anden kriminalroman, Vink farvel Ingrid, udgivet. Romanen er baseret på en virkelig forbrydelse, den værste voldtægt forfatteren i sin tid i kriminalpolitiet har efterforsket. 

I 2003 udkom hans tredje kriminalroman, Dødens port. Romanen er i genre med Sjælens øje, dog uden at være en fortsættelse heraf. 

Søndag den 22. oktober 2006 blev han under en løbetur på vestkysten ramt af et voldsomt lynnedslag – da han vågnede, befandt han sig 47 meter fra nedslagsstedet. Ulykken kostede ham jobbet i kriminalpolitiet. Med en bog om dette, Alt blev hvidt (2013), har han kæmpet sig tilbage som forfatter. 

Flere oplysninger findes på forfatterens hjemmeside:         www.larsbedstedgommesen.dk 

Kontaktoplysninger:                                                         larsbedstedgommesen@mail.dk

 

Debut: 
2000
Land: 
Danmark

Kontaktoplysninger

larsbedstedgommesen@mail.dk

Bøger

  • "Alt blev hvidt " af Lars Bedsted Gommesen

    Bogens forside

    En autentisk beretning om en mand, som rammes af et lynnedslag. Han overlever, men presses ud i sit livs kamp mod systemet

    Udgivet: 
    2013
    Forlag: 
    Turbine
    Sidetal: 
    454
    Lån bogen - Køb bogen
  • "Dødens port" af Lars Bedsted Gommesen

    Bogens forside

    En række knivdrab i det københavnske nordvestkvarter med baggrund i indvandrermiljøet får kriminalassistent Christian Krake på banen -  På trods af problemer internt i politiet,

    Udgivet: 
    2003
    Forlag: 
    Aschehoug
    Sidetal: 
    254
    Lån bogen - Køb bogen
  • "Vink farvel Ingrid" af Lars Bedsted Gommesen

    Bogens forside

    Originaludgave: 2001

    Udgivet: 
    2001
    Forlag: 
    Høst
    Sidetal: 
    157
    Lån bogen - Køb bogen
  • "Sjælens øje" af Lars Bedsted Gommesen

    Bogens forside

    Kriminalroman. En københavnsk kriminalassistent, der arbejder i en tophemmelig specialenhed, som bl.a.

    Udgivet: 
    2000
    Forlag: 
    Høst
    Sidetal: 
    228
    Lån bogen - Køb bogen
Til top