Tina Brødsgaard Andersen, Vejle Bibliotekerne
Store internationale stjerner og nye fremadstormende forfattere får ordet i en hel uge, når Trekantområdets Litteraturfestival for tredje år i træk præsenterer et tætpakket program med alt, hvad hjertet kan begære af litterære oplevelser. 30.september til 7.oktober.
Den litterære verden er altid i bevægelse, og det kan være svært at bevare overblikket over de nye tendenser og alle de nye navne, der dukker op på både den danske og udenlandske litteraturscene. I uge 40 får du imidlertid chancen for at gå på opdagelse i litteraturens mange kroge og for at få et indblik i de strømninger, der præger litteraturen lige nu. For ikke alene kan du møde nogle af litteraturens fasttømrede og store navne, men du kan også stifte bekendtskab med en lang række af litteraturens nye frontløbere.
En litterær rejse – til vands, til lands og i luften
Festivalen har lift off søndag den 30. september med et stort rejsearrangement i check-in-hallen i Billund Lufthavn. Her kan publikum tage med på en forunderlig rejse sammen med de to populære søfarere Ib Michael og Troels Kløvedal, bumle med Kristian Ditlev Jensen ud i verden med tog eller flyve op i skyerne med Simone Aaberg Kærn, når hun fortæller om sin dristige flyrejse til Kabul. Efter dette brag af et åbningsarrangement fortsætter festivalen for fuld fart med en masse arrangementer på biblioteker og kulturinstitutioner i hele Trekantområdet i løbet af ugen - for til sidst at lande igen med en vaskeægte højskoledag på Askov Højskole.
Store kanoner
I år har arrangørerne bag Trekantområdets Litteraturfestival valgt at indkredse den mest aktuelle danske og internationale litteratur. Det betyder, at store internationale navne som Erik Fosnes Hansen, Diane Setterfield og Erlend Loe bliver trækplastre til nogle af festivalens i alt 31 arrangementer, mens kendte danskere som Erling Jepsen, Susse Wold og Helle Helle pryder programmet og er med til at danne grundlag for en uge fuld af uforglemmelige oplevelser.
Nye stjerner
Som noget særligt er der især fokus på de helt nye litterære navne og på alle dem, der går og drømmer om en dag at se deres navne lyse op på den litterære stjernehimmel. Fredag den 5. oktober kan håbefulde talenter deltage i et skriveværksted på Vejle Bibliotek med Pablo Llambías og Anne-Marie Mai. Samme aften er der bl.a. fokus på én af litteraturens nyere tendenser, når rapperen Per Vers møder kritikeren Lars Bukdahl til en poetisk battle på Vejle Bibliotek. Her vil de to herrer diskutere, hvorfor rap fortjener at blive trukket ud af sin litterære skyggetilværelse og i stedet blive anerkendt som litteratur.
Dagen efter, lørdag den 6. oktober, fortsætter i rappens og den nye litteraturs tegn. Her kan Per Vers opleves i Ungdommens hus i Fredericia, hvor han sammen med Ali Kazim vil deltage i Rap Off 2007 og give unge rappere gåde råd om, hvordan de unge sætter ord, musik og bevægelse på egne holdninger og refleksioner. Samme lørdag er der fokus på litteraturens talentfulde nye udenlandske og danske navne, når Vejle Kunstmuseum danner rammen om en dag i debutanternes og de nye forfatterstemmers tegn. Her kan publikum ikke alene høre debutanter som Kim Leine, Sissel Bergfjord og Andrea Maria Schenkel fortælle om, hvordan det er at debutere, eller se forfattere som Jonas T. Bengtsson og Christian Mørk fortælle om deres vej til succes. Men publikum kan også høre om manuskriptets vej fra skrivebordsskuffe til boghandlerens hylde og selv få et manuskript kommenteret af et panel af Gyldendals redaktører.
Denne uge er altså blot endnu et tegn på, at litteratur ikke blot skal læses – den skal også opleves, ses, høres og mærkes. Og lige netop Trekantområdets Litteraturfestival er én af de store årlige begivenheder, som bog-entusiaster, læseheste og andet godtfolk bare ikke må gå glip af.
Læs mere om Trekantområdets Litteraturfestival 30.september til og med 7.oktober 2007.
smag på bøgerne – en bid om dagen